Oceanside Harbor, South Jetty – Jan 28, 2017

It was a great day once we got thru the cold winter morning and the sun came thru.  It was windy most of the day with offshore and side shore winds all day.  We had great conditions with a northwest swell and shoulder high sets throughout the day. We have one event remaining in the series and that will be this weekend at Army Navy Academy. Team and individual results follow below:

Team Results  Division 3

University City  68                 def       Cathedral Catholic  63

Coronado  69                          def       San Marcos  63

Woodrow Wilson  82              def       Westview  47

Individual Results

Mens Shortboard

  1. Cole Quinlan, Coronado
  2. Garrett Cleary, Cathedral Catholic
  3. Liam Casey, Coronado
  4. Makaiah Spiess, Westview
  5. Shane Cox, Cathedral Catholic
  6. Shane Tuschen, University City

Mens Longboard

  1. Cole Quinlan, Coronado
  2. Alex Volk, University City
  3. Liam Casey, Coronado
  4. Julian Cole, San Marcos
  5. Jack Hayward, Westview
  6. Ben Lolly-Wilson, University City

Womens Shortboard

  1. Hana McEvilly, Cathedral Catholic
  2. Gabi Robledo, Coronado
  3. Kornelija Newcomer, San Marcos
  4. Violet Renard, Westivew
  5. Clara Steinhauer, University City
  6. Chapin Miller-Maes, Coronado

Womens Longboard

  1. Hana McEvilly, Cathedral Catholic
  2. Aine Dwyer, Coronado
  3. Sydney Zoehrer, Coronado
  4. Bridget Root, San Marcos
  5. Clara Steinhauer, University City

Bodyboard

  1. Andrew Dafnis, San Marcos
  2. James Deleray, Woodrow Wilson
  3. Brendan Davey, Cathedral Catholic
  4. Nicholas Tostado, University City
  5. Kristian Kocherga, Coronado

Team Results Division 4

High Tech  47                         def       Classical Academy  40

St. Augustine/OLP  49           def       El Camino  42

Grauer  49                               def       Bishops  39

Sage Creek  47                        def       Mission Bay  44

 Individual Results

Mens Shortboard

  1. Jared Fearon, Mission Bay
  2. Garrett Edwards, Sage Creek
  3. Matteo Cometti, Grauer
  4. Cole Hurst, High Tech
  5. Noah Jackson, High Tech
  6. William Scheibler, Bishops

Mens Longboard

  1. Noah Jackson, High Tech
  2. Dylan El-Ghoroury Grayer
  3. Tyler Wygant, El Camino
  4. Kasey Bowles, Grauer
  5. Colin Quinn, Grauer
  6. Gabe Vecchio, Sage Creek

Womens Shortboard

  1. Sidney Johnson, Classical Academy
  2. Maddie Devilbiss, Sage Creek
  3. Grace Kotnik, Our Lady of Peace
  4. Katherine Fandy, Sage Creek
  5. Bridget Stephenson, Classical Academy
  6. Maile Gardner-Feingold, Bishops

Womens Longboard

  1. Avery Johnson, Sage Creek
  2. Bridget Stephenson, Classical Academy
  3. Chloe Faucher, Our Lady of Peace
  4. Sidney Johnson, Classical Academy
  5. Ciara Gray, Mission Bay
  6. Maile Gardner-Feingold, Bishops

Bodyboard

  1. Nicholas Campagna, Mission Bay
  2. Fabian Torres, El Camino
  3. Kai Stern, Grauer
  4. John Boyce, High Tech
  5. Aiden Cannon, Sage Creek
  6. Evan Khalil, St. Augustine

 

Google Map click here

Directions:
From the 5 Fwy exit Oceanside Harbor Drive
follow the loop West.
Go left towards South Harbor Jetty
The contest will be on the beach at Parking Lot 10.

Parking is $5 per day or free parking in the back lot under train bridge.