Oceanside Harbor, South Jetty – Oct 15, 2016

It was an awesome way to start the season opener at South Jetty.  Epic waves just kept rolling thru with 4 to 6 foot perfection with a combo swell from a left over south swell combining with a new northwest ground swell.  Glassy conditions and sunny skies lasted most of the day until the west wind kicked in just before finals.  Shorecliffs showed their dominance with all 6 finalists in both middle school division 1 and division 2 Boys Shortboard and in Division 1, Kai McPhillips scored double wins in both Shortboard and Longboard.  But Tess Booth from Thurston put a stop to that with double wins in the Girls Shortboard and Girls Longboard and Chris Earley from Don Juan Avila took the Coed Bodyboard win in Division 1.

In Division 2, Raiki Nishida (Shorecliffs) took the win in Boys Shortboard, Matthew Massey from Dana Point was first in Boys Longboard with Nicole Economos (Shorecliffs) taking the win in Girls Shortboard and Cora Nordheim (Dana Point) was first in the Girls Longboard.

TEAM RESULTS – Div 1

  1. Shorecliffs 277
  2. Thurston 162
  3. Bernice Ayer  125
  4. Marco Forster 120
  5. Niguel Hills 72
  6. Don Juan Avila 54.5
  7. Vista Del Mar 44.5

INDIVIDUAL RESULTS –  Div 1

Boys Shortboard

  1. Kai McPhillips, Shorecliffs
  2. Nico Coli, Shorecliffs
  3. Dane Matson, Shorecliffs
  4. Brayden Burch, Shorecliffs
  5. Liam Mateer, Shorecliffs
  6. Tyrone Fomenko, Shorecliffs

Boys Longboard

  1. Kai McPhillips, Shorecliffs
  2. Ethan Coleman, Shorecliffs
  3. Tyson Lockhart, Thurston
  4. Aidan Sautner, Shorecliffs
  5. Carson Wall, Marco Forster
  6. Griffin Glenn, Bernice Ayer

Girls Shortboard

  1. Tess Booth, Thurston
  2. Elle Emery, Marco Forster
  3. Cascia Collings, Marco Forster
  4. Sierra Downer, Shorecliffs
  5. Sydney Freeman, Thurston
  6. Reese Hartnett, Shorecliffs

 Girls Longboard

  1. Tess Booth, Thurston
  2. Carolyn Sachse, Shorecliffs
  3. Alexandria Higginson, Bernice Ayer
  4. Taylor Stacy, Shorecliffs
  5. Eva Levy, Marco Forster
  6. Naomi Valdez, Marco Forster

Coed Bodyboard

  1. Chris Earley, Don Juan Avila
  2. Liam Mateer, Shorecliffs
  3. Julian Williams Goldberg, Thurston
  4. Bane Corbett, Shorecliffs
  5. Eli Mount, Don Juan Avila
  6. Seth Lyon, Niguel Hills

 

TEAM RESULTS – Div 2

  1. Shorecliffs 142
  2. Dana Point 69
  3. Bernice Ayer 35
  4. Discovery Prep 18

INDIVIDUAL RESULTS – Div 2

Boys Shortboard

  1. Raiki Nishida, Shorecliffs
  2. Niko Ripley, Shorecliffs
  3. Gavin Wilchek, Shorecliffs
  4. Reece DeLorenzo, Shorecliffs
  5. Hayden Millerick, Shorecliffs
  6. Lang Hennings, Shorecliffs

Boys Longboard

  1. Matthew Massey, Dana Point
  2. Matthew O’Connor, Dana Point
  3. Tommy Coleman, Shorecliffs
  4. Hayden Millerick, Shorecliffs
  5. Brandon Davis, Discovery Prep
  6. Owen Simler, Shorecliffs

Girls Shortboard

  1. Nicole Economos, Shorecliffs
  2. Reese Dewey, Shorecliffs
  3. Alexandra Economos, Shorecliffs
  4. Cora Nordheim, Dana Point
  5. Kaili Arnston, Bernice Ayer

Girls Longboard

  1. Cora Nordheim, Dana Point
  2. Julia Guild, Shorecliffs
  3. Kaili Arnston, Bernice Ayer

Google Map
https://www.google.com/maps/place/Oceanside+Harbor+%26+Beaches/@33.2095592,-117.3946275,16.71z/data=!4m7!1m4!3m3!1s0x80dc6fb4111ca405:0x2d0ce3424a9962ab!2sW+Oceanside+Harbor+Dr,+Oceanside,+CA+92054!3b1!3m1!1s0x0000000000000000:0xb9f48feb1d8e788c

Directions:
From the 5 Fwy exit Oceanside Harbor Drive
follow the loop West.
Go left towards South Harbor Jetty
The contest will be on the beach at Parking Lot 10.

Parking is $5 per day or free parking in the back lot under train bridge.